hledej

Návod na čištění zahradní dlažby

17.03.2021 Tipy, rady, inspirace BEST

Zima je za námi a příprava na letní sezónu v plném proudu. Těší nás, pokud věnujete pozornost a péči betonové dlažbě. I ona to potřebuje. Někdy méně, někdy více. Když dochází k pravidelnému čištění, dlažba je i po zimě jistě v dobré kondici a stačí ji jen zamést nebo umýt vodou. Veškeré betonové výrobky BEST jsou již ve výrobě opatřeny speciálními hydrofobizačními přísadami, které jsou ještě účinnější než pouhá impregnace povrchu. Tyto přísady zabraňují vniknutí vody do struktury betonu, omezí se tak znečištění a naopak usnadní čištění. Bohužel ani tyto přísady nejsou věčné a postupem času se jejich účinek vytrácí. Z tohoto důvodu je třeba věnovat údržbě betonového zboží pozornost.

Základní čištění jistě zvládnete sami, ale pro hloubkové čištění doporučujeme využít specializované firmy. Tyto společnosti mají většinou velké zkušenosti s různými typy znečištění, postupy i přípravky a jejich praxe zajistí požadovaný výsledek. Při samostatném čištění je vždy vhodné dodržet základní kroky a principy uvedené níže.

Základní principy čištění

Než začnete se samotným čištěním, zaměřte se na konkrétní znečištění a pokuste se jej identifikovat. Při rozsáhlém nebo velmi silném znečištění je často levnější, rychlejší a pohodlnější vyměnit betonové prvky za nové. V případě, že se rozhodnete pro čištění, zvolte si vhodný postup, eventuálně vhodné chemické přípravky. Po pečlivém pročtení příbalového letáku u vybraného přípravku, vyzkoušejte čištění nejprve na méně viditelném místě, pak teprve vyčistěte celou plochu. Na vyčištěné dlažbě bude zapotřebí provést opětovné zapískování spár a impregnaci otevřeného povrchu (po vyčištění je beton více náchylný k znečištění z důvodu narušení lícové vrstvy).

 

Druhy znečištění a doporučené přípravky pro jejich odstranění

Běžné znečištění, zašlá špína – vysokotlaký vodní čistič (WAP)

Vápenný výkvět – přípravek Soudacleaner

Rezavé skvrny – přípravek Donitil Rost Ex

Mechy a řasy – přípravek Sikagard 715 W

Oleje a tuky – přípravek VP 6819 Oil stain remover, concrete and natural sone

Stopy pneumatik, saze – voda s jarem (důkladné vkartáčování roztoku)

Maltové a omítkové směsi – přípravek Soudacleaner

Bližší informace i nabídku zmíněných přípravků naleznete na webu www.best.info

Čištění provádějte pravidelně

Na závěr je vhodné zmínit fakt, že jakékoliv čištění je snadnější a účinnější při pravidelně prováděné údržbě betonových prvků, a to alespoň 1x za rok, obvykle v letních měsících. Tím se rozumí zejména pravidelný oplach vysokotlakou vodu s následným využitím hydrofobizační impregnace nebo pečetící přípravky. Zajistíte tak souvislou ochrannou vrstvu, která zabrání ulpívání nečistot na betonovém povrchu a navíc rozjasní barvy výrobku. S kvalitně ošetřeným povrchem je jakákoliv údržba vždy jednodušší.

Zvláštní kapitolou jsou pak dlažby lakované. V nabídce společnosti BEST jsou nabízeny prvky s lakovanou úpravou ve dvou variantách, a to UV a ULTRA UV (více na www.best.info ). Toto zboží je vyráběno s vysokoúčinnými hydrofobizačními přísadami a následně je pokryto speciálním lakem, nanášeným nástřikem, nebo válcováním, který je finálně vytvrzen. Takto vyrobené dlažby jsou výrazně více odolné proti znečištění a velmi jednoduché na údržbu. Nevhodné chemické přípravky však mohou v některých případech tento lak narušit a poškodit, proto je vždy nutné odzkoušet vzájemnou reaktivnost na méně viditelném místě.

Chcete-li se o čištění dlažby dozvědět více, podívejte se na stránky výrobce betonových prvků BEST, a.s. Návod na čištění dlažby | BEST