hledej

Kompostéry z pozinkovaného plechu a jejich výhody

30.09.2021 Tipy, rady, inspirace LIMES

Podzim je tu a pro mnohé z nás, kteří rádi pečujeme o své zahrady a zahrádky, se tento čas nese ve znamení jejich úklidu a přípravy na zimní období. Tento proces s sebou přináší také mnoho zbytkového přírodního materiálu jako je opadané listí, posečená tráva, zbytky rostlin či prořezané malé větvičky keřů, které jsou určeny k likvidaci. Ideálním řešením je v takovém případě kompostování, jehož výsledkem je rozložení organických látek na tzv. humus, který výborně zužitkujeme např. jako hnojivo pro naše záhonky.

 

Kompostéry Limes

Seskupené pozinkované kompostéry Limes

 

Veškerý přírodní materiál, který můžeme znovu využít ve prospěch naší zahrady je vhodné ukládat do kompostérů. Existuje celá řada různých druhů kompostérů a my se dnes zaměříme na ty z pozinkovaného plechu.

Jak má být kompostér velký?

Zde je potřeba si prvně položit otázku "Jak velká je moje zahrada?". Tedy čím větší zahrada, tím ideálně by měl být kompostér větší, protože budete mít více organického materiálu. Zároveň z druhé strany je potřeba přemýšlet také nad praktičností. Pokud budete mít jeden velký kompostér, do kterého budete přihazovat odpad po tři čtvrtě roku, tak o to déle budete čekat, než se materiál kompletně rozloží.

Co když jeden kompostér nestačí? Jaký je ideální počet?

Pokud se ptáte, kolik kompostérů vlastně budete potřebovat nebo naopak jste v situaci, kdy máte aktuální kompostér již plný, jste tu správně. Poradíme Vám, jak k této situaci přistoupit. Existuje několik variant:

 • 1. Urychlení dekompozice materiálu
 • 2. Zvýšení počtu kompostérů na zahradě

1. Urychlení dekompozice materiálu

Pokud se Vám na zahradě stále množí "odpadní" materiál ze zahrady a nijak neubývá, pak je dost možné, že vynecháváte velice důležité kroky. Každý kompost potřebuje:

 • Vlhkost - pokud je Váš kompost vyschlý, pak se proces dekompozice zpomaluje až zastavuje. Naopak příliš vlhký spouští proces hniloby. Pravidlem je, že čím větší a hrubší struktura směsi je, tím více vlhkosti může být (vzduch mezi materiálem lépe proudí). Naopak čím menší jsou částečky, tím méně vody).
 • Vzduch - vzduch je nedílnou součástí při rozkladu materiálu. Pokud se do středu kompostu nedostane vzduch, bude pravděpodobně hnít (v případě velké vlhkosti) a zároveň se bude proces rozkladu zpomalovat. Proto je vhodné mít kompostér, který umožňuje proudění vzduchu pomocí žebrování.  
 • Mikroorganismy - v kompostu by se neměly objevovat toxické látky, které by mohly narušit přirozený proces a nebo zabít mikroorganismy, které v podstatě žijí z živého materiálu. Dobrým pomocníkem jsou například žížaly.
 • Teplo - v předchozí části jsme částečně rozebrali velikost kompostéru. Ta je ovšem závislá také na teplotě. Ideální teplota kompostu je 50 až 70 °C. Tato teplota se vytváří sama při ideálních podmínkách (vlhkost, vzduch,...). Nicméně, pokud máte kompost větší, může se stát, že uvnitř budou teploty vyšší než je třeba a vlhkost kompostu bude mizet rychleji a nerovnoměrně, což ve výsledku opět zpomaluje dekompozici. Ideální velikost je od 0,6 do 1 m3
 • a ideálně nový materiál přidávat v co nejmenší velikosti - čím větší je kompostovaný materiál, tím déle se bude rozkládat. Proto můžeme celému procesu pomoci. Větvičky nalámat nebo nasekat, kartóny natrhat atp.
 • Rovnováha živého a mrtvého materiálu - příliš zapáchající kompost je znakem velkého množství dusíku, který se uvolňuje z živého materiálu (bývá častým problémem na jaře a v létě - například sekání zahrady). Naopak pomalu rozkládající se kompost nemá teplotu - zde chybí živý materiál. 
 • Tma - je ideální, když kompost přikryjete. Mikroorganismy a žížaly nemají rádi světlo, proto pokud chcete, aby se kompost rozložil co nejdříve, tak je vhodné těmto pomocníkům práci ulehčit.

2. Zvýšení počtu kompostérů na zahradě

Pokud již děláte všechno správně, pak je tu další pravidlo. Je ideální, když víte, jak dlouho se Váš kompost rozkládá, proto pokud do něj přihazujete další materiál a pak obsah promícháte, celý proces nastartujete od znova. Kompost je při ideálních podmínkách připravený zhruba po 6 měsících. 

Jak se zbavit zápachu z kompostéru?

Pravděpodobně jste se už někdy setkali s tím, že kompost výrazně zapáchal. To je důsledkem špatného poměru živého a mrtvého materiálu. Pokud v létě sekáte zahradu a posečenou trávu nasypete na jednu hromadu, pak bude pravděpodobně do 2 dnů zapáchat. Vhodné je trávu proložit uschlým listím, hlínou, suchým/starým dřevem, kartónem a čímkoliv, co už neporoste.

Co do kompostérů patří a co nepatří?

Lidé dělají často chybu v obsahu kompostéru, mají podezření, že tam patří vše co zbylo z kuchyně. Opakem je pravdou. Určitě se vyhýbejte odřezkům z masa, které v kompostu spustí hnilobný proces - představte si syrové maso, které se rozkládá v 70°C ... Voňavé to také není. Také jakékoliv kyselé potraviny jako je citrón, grep aj. by do kompostu měly přijít až po vysušení nebo odstranění převážné většiny vlhkosti.

Do kompostu také nepatří:

 • exkrementy Vašich domácích mazlíčků
 • oleje a tuky z kuchyně
 • uhlí a popel z cigaret
 • všechny umělotiny - látka, kov, plast aj.

Co naopak do kompostu patří:

 • kávová sedlina (lógry a použité namleté kafe)
 • listí
 • tráva
 • dřevo
 • skořápky
 • papír a kartóny 
 • piliny, štěpky a kůra
 • dřevní popel
 • odřezky ze zeleniny
 • ...

Proč tedy zinkované kompostéry?

Popsali jsme si tu, jak komplexní, ale zároveň jednoduchý proces probíhá při kompostování. Proč tedy zrovna zinkovaný kompostér?

Předností žárově zinkovaných kompostérů je dlouhá životnost, tuhost a tvarová stálost. Konstrukce kompostérů snese výrazné výkyvy teplot i hrubší zacházení. Společnost Limes Litomyšl s.r.o. vyrábí kompostéry v několika variantách tak, abyste měli možnost zvolit správnou velikost pro Vaši zahradu. Kompostéry jsou vyráběny z pozinkovaného plechu o síle 1 mm až 1,5 mm v závislosti na typu.

Sestavení kompostéru je velmi jednoduché a nevyžaduje v podstatě žádné nářadí nebo speciální zručnost. Také výběr zralého kompostu je díky důmyslné konstrukci velmi jednoduchý. Stačí jednoduchým pohybem vysunout příčky a kompost vybrat, a to z jakékoliv strany. Díky provzdušňovacím mezerám v celém plášti jsou kompostéry velmi vhodné pro kompostování zvláště vlhkých materiálů - tráva, listí apod. I díky těmto mezerám kompost nezapáchá a lze jej tak mít kdekoliv na zahradě.

 

Příčky kompostéru Limes


Další výhodou všech typů pozinkovaných kompostérů Limes je to, že je lze seskupovat do řady. Další kompostér můžete tedy připojit na jednu nebo druhou stěnu toho stávajícího. Toto řešení oceníte, pokud máte velkou zahradu a hodně materiálu ke kompostování. Kompostéry od společnosti Limes Litomyšl jsou výbornou volbou pro Vás i pro Vaši zahradu.

Podívejte se na vybrané kompostéry v různých velikostech například: Kompostér K 70, Kompostér K 115 nebo Kompostér K 170.