hledej

5 věcí, které nesmí chybět v domácí dílně

14.03.2022 Tipy, rady, inspirace Tým HOMEER

Ať už potřebujete tu a tam něco opravit, nebo patříte mezi nadšené kutily, bez kvalitního vybavení domácí dílny se neobejdete. Při vybavování dílny vás však možná zaskočí dilema, jaké vybavení je skutečně nezbytné, a které je naopak spíše zbytečnou investicí. Pojďme se proto společně podívat na 5 typů věcí, které nesmí chybět v žádné domácí dílně.

Zařizujeme dílnu aneb na čem nešetřit

Než se zaměříme na konkrétní tipy, alespoň krátce se musíme zastavit u výběru nářadí obecně. Ať už se totiž rozhodnete pro všechny naše tipy, či jen pro některé z nich, v obou případech je nutné dbát na zakoupení skutečně kvalitních produktů. Vyhnete se tak nejen problémům s reklamací či vrácením, ale také si výrazně ušetříte práci (a nervy) – asi každý kutil má v paměti práci s nekvalitním nářadím, kdy se mu dílo prakticky sypalo pod rukama.

Asi nejzásadnějším ukazatelem bývá zpravidla cena. To samozřejmě neznamená, že musíme kupovat nejdražší vybavení na trhu. Spíše je vhodné se vyhnout nejlevějším kouskům, které bývají vyrobeny z levných materiálů, a nemůžeme tak očekávat příliš dlouhou životnost ani vysoký výkon. Brzy zjistíte, že vám levné alternativy nevyhovují jak kvalitou, tak svými parametry, a ve výsledku utratíte mnohem větší částku než při zakoupení kvalitního vybavení „na první dobrou“.

Kvalitní ponk

Základem dobře vybavené dílny by měl být především dostatečně prostorný pracovní prostor. Přestože většině kutilů může jako ponk posloužit kterýkoliv masivní stůl, ve specializovaných prodejnách a hobby marketech najdeme praktické dílenské stoly, které doplňují děrované stěny s háčky na nářadí či prostorné šuplíky. Díky tomu budete mít nejen vše potřebné vždy po ruce, ale také pro vás bude mnohem snazší udržet ve vašem vybavení pořádek.
Při výběru pracovního stolu byste měli v prvé řadě vzít v potaz, jak velkou plochu vlastně potřebujete. Zapomínat byste však neměli ani na prostorové možnosti vaší dílny.

Důležitým kritériem je rovněž dostatečná výška stolu, která vám umožní pohodlnou práci bez bolavých zad. Praktickou vychytávkou jsou například také stoly s kolečky, případně alternativa v podobě dílenského vozíku, který můžeme po dílně přesouvat podle momentální potřeby.

Přehledné police a regály

Neméně důležitou součástí přehledné a uklizené dílny jsou police a regály, na kterých budeme bezpečně skladovat nejen nářadí a elektroniku, ale také nejrůznější materiál. Podobně jako v případě ponku bychom měli při výběru dbát zejména na dostupné prostory, kterým je potřeba přizpůsobit rozměry regálů.
Kromě velikosti musíme zvážit také vhodný materiál, od kterého se odvíjí jeho nosnost. Zatímco v profesionálních dílnách jsou oblíbené především kovové regály, které vynikají stabilitou, dobrou pevností a zejména vysokou nosností, v domácí dílně můžete vsadit také na dřevěné regály a police. Velice praktickým řešením je šroubovací regál, který v případě potřeby můžete jednoduše rozložit.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv materiál, pro lepší stabilitu je vhodné regály ukotvit ke zdi, aby nedošlo k jejich převrácení. Zajištění regálu byste rozhodně neměli zanedbat v případě, že vám v domácí dílně občas koukají pod ruce vaše děti.

Ruční nářadí

Asi žádná dílna se neobejde bez ručního nářadí. Naprostým základem je sada plochých i křížových šroubováků, svěrák a kleště, a to jak kombinačky, tak sikovky či štípačky a gola sada. Zpravidla se neobjedeme bez ruční pilky, kladiva či hasáku. Samozřejmostí by měl být také dostatek spojovacího materiálu v podobě šroubů, vrutů, hřebíků a hmoždinek. Zejména v případě práce se dřevem nesmíme zapomenout na tužku, metr, vodováhu a provázek. Pokud je vaší doménou oprava a revize kol pro celou rodinu, nezapomeňte na vidlicové klíče, imbusy či nýtovač.

Praktickou investicí v situaci, kdy nemáte příliš úložného prostoru, či nechcete trávit čas výběrem jednotlivého nářadí, je sada na nářadí v kufříku. Tyto sady obvykle se obvykle vyplatí i z finančního hlediska.

Elektrické nářadí

Pokud chcete, aby vám šla práce rychle od ruky, bude nákup elektrického nářadí prakticky nezbytný. Zatímco pro domácí opravy se hodí především aku nářadí, tedy elektrické nářadí napájené z lithiové baterie, v dílně oceníme spíše klasické elektrické nářadí napájené ze sítě.

vrtačka

Kromě vrtačky, která je naprostým základem dobře vybavené dílny, zvažte také pořízení aku šroubováku, brusky, elektrické pily či opalovací pistole. Zejména v případě, že pracujete se dřevem, vám přijde vhod nastřelovací pistole, která vám oproti klasickému kladivu ušetří jak čas, tak námahu.

Další nezbytné doplňky

Základním vybavením dílny to bohužel nekončí. Kromě něj bychom neměli zapomenout také na ochranné pomůcky v podobě pracovních rukavic, ochranných brýlí, vyztužených bot, respirátoru případně i nezbytného nářadí na zahradu, které má být po ruce. Pro zachování pořádku doplňte svoji dílnu o dostatečné množství úložných boxů a krabiček, díky kterým se vám neztratí ani ten nejmenší šroubek.

Při zařizování dílny myslete především na účel, za kterým ji budete využívat nejčastěji. Rozhodně nemusíte všechno nářadí zakoupit najednou. Sami uvidíte, že nářadí budete přikupovat podle aktuální potřeby. Na to myslete i při celkové organizaci dílny a připravte si prostor pro další drobnosti, které do vaší dílny nevyhnutelně přibudou, ať už jde o plechovky s laky a barvami, štětce či nejrůznější rašple, pájky či měřící nástroje.